Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfavenaceGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Türban Meclisten Geçti

YazarMesaj
cRossfireX
Turnuva Organizatör
Turnuva Organizatör
cRossfireX

Erkek
Meslek : Öğrenci
Hobi : Futbol

Türban Meclisten Geçti Empty
MesajKonu: Türban Meclisten Geçti   Türban Meclisten Geçti Icon_minitimePaz 10 Şub. 2008 - 17:00

TBMM Genel Kurulu'nda, yükseköğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasını öngören Anayasa değişikliği teklifinin tümü, 103 ret oyuna karşılık, 411 oyla kabul edildi.

Genel Kurul'da bugün, Anayasa'nın 10 ve 42'nci maddelerinde değişiklik öngören teklifin 1 ve 2'nci maddesi, teklifin yürürlük maddesi ile teklifin tümü olmak üzere toplam 4 oylama yapıldı.

Teklifin tümünün gizli oylamasına, 518 milletvekili katıldı. Teklif, 103 ret oyuna karşılık 411 oyla kabul edilirken, 1 milletvekili çekimser kaldı. Oylamada, 2 oy boş çıktı, 1 oy da geçersiz sayıldı.

Teklifle, Anayasa'nın, "Kanun önünde eşitlik" başlıklı 10'uncu maddesinin son fıkrasına, "... ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında" ibaresi eklendi.

Bu değişiklikle madde, "Devlet organları ve idari makamları, bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır" haline geldi.

Anayasa'nın, "Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi" başlıklı 42'nci maddesine ise "Kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yükseköğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez. Bu hakkın kullanımının sınırları kanunla belirlenir" şeklinde yeni bir fıkra eklendi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Anayasa değişikliğinin "Hayırlı olması" temennisinde bulundu. Toptan, birleşimi 12 Şubat Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.

1'inci madde oylaması:
Anayasa değişikliği teklifinin 2'nci tur oylamasında, 1'inci madde 107 ret oyuna karşı, 403 oyla kabul edildi.

Anayasa'nın, "Kanun önünde eşitlik" başlıklı 10'uncu maddesinde değişiklik yapan teklifin 1'inci maddesinin gizli oylamasına 519 milletvekili katıldı. Madde 403 oyla kabul edilirken, 107 ret, 4 çekimser ve 5 oy da boş çıktı.

2'nci madde oylaması:
Anayasa'nın, "Eğitim ve öğretim hakkı ve ödevi " başlıklı 42'nci maddesinde değişiklik yapan teklifin 2'nci maddesinin gizli oylamasına, 518 milletvekili katıldı.

Madde, 108 ret oyuna karşılık 403 oyla kabul edilirken, 2 milletvekili çekimser kaldı, 5 oy da boş çıktı.

3'üncü madde oylaması:
Teklifin yürürlüğüne ilişkin 3'üncü maddesi 102 ret oyuna karşı, 411 oyla kabul edildi. Gizli oylamaya, 514 milletvekili katıldı, 1 milletvekili çekimser kaldı.

Teklifin 3'üncü maddesi, Anayasa'nın bu kanunla değiştirilen maddelerinin, yayımı tarihinde yürürlüğe girmesini ve halk oylamasına sunulması halinde, tümüyle oylanmasını içeriyor.

Toptan: "Temel ilkelerden vazgeçilmez"

TBMM Genel Kurulu, başörtüsü için Anayasa değişiklik teklifinin oylamaları için saat 11.00'de Köksal Toptan başkanlığında toplandı.

2'nci tur oylamalarına geçmeden önce bir konuşma yapan Toptan, "Cumhuriyetimizin temel niteliklerinden vazgeçmek, milletimizin karakter yapısını terk etmek gibi bir şey olur ki; bunu kimse düşünmez, düşünemez, yapmaz, yapamaz" dedi.

Meclis Başkanı, "Anayasa'nın değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez özelliklerinden; demokratiklik, bir Türkiye'nin ileri hedefini; laiklik, milletimizin yaşam biçimini ve devletin karakterini; sosyal devlet olma, insani ve beşeri özelliklerimizi; bütün bunların tacı hukuk devleti de temel normların özelliğini ifade etmektedir" diye konuştu.

Toptan, şimdiye kadar pek çok zorluğu aşan yüce Meclis'in, Türkiye'nin aziz ******'ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine iktidarıyla muhalefetiyle el gele, gönül gönüle çıkaracağına yürekten inandığını kaydetti.

Kamer Genç'ten 'kürsüyü işgal'e davet

TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa değişikliği teklifinin 2'nci tur oylaması tartışmalarla başladı.

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakmayı öngören Anayasa değişikliğini engellemek için CHP ve DSP'lileri kürsüyü işgale davet etti.

"Anayasa'nın çatısını, şah damarını kesecek" nitelikteki düzenlemenin teklif bile edilmemesi gerektiğini anlatan Genç, "Sizin genel başkanınız diyor ki 'laikliğin teminatı benim.' Sen laikliği tanımıyorsun ya... 'Devlet laik olmaz, kişiler laik olur' diyorsun. Peki sen kişi değil misin?" dedi.

******'ün, "Vatan söz konusuysa gerisi teferruattır" sözünü hatırlatan Genç, bunu, AK Parti'lilerin "Oy söz konusuysa gerisi teferruattır", bazılarının ise "Hasat söz konusuysa gerisi teferruattır" diye değiştirdiğini ifade etti.

Türban Meclisten Geçti Kamerhbrici0902

Genç, AK Parti Milletvekillerinin kendisine yönelik itirazlarına karşılık konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tek başına bir milletvekili olmasaydım, ne yapardım biliyor musunuz? Bu kürsüyü işgal ederdim. Bu kanunu çıkartmazdım. Tarih bizi affetmez. Çünkü bu kanunun buradan çıkartılmaması lazım. Bu bir mücadeledir. Laik Türkiye Cumhuriyeti devletini ortadan kaldırmaktır yapılan.

Bu yasa çıktığında Türkiye'nin başına bela açacaktır. Buyurun gelin bu kürsünün etrafında toplanalım. Birinci oylamayla laikliği yoğun bakıma aldınız, 2'nci oylama geçerse öldüreceksiniz. Gerçekten Laik Cumhuriyeti savunmak böyle lafla, majestelerinin muhalefetiyle olmaz, eylemle olur."

Konuşma süresi dolduktan sonra da kürsüden ayrılmayan Genç'e, Meclis Bakanı Toptan müdahale ederek, yerine oturmasını istedi. Toptan, Genç'in yerine oturmaması üzerine birleşime ara verdi.

Arada da kürsüden ayrılmayan Genç'i Meclis İdare Amirleri ile grup başkanvekilleri ikna ederek yerine oturttu.

Teklifin kanunlaşması

Cumhurbaşkanı, Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları, bir daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderebilecek.

Meclis, geri gönderilen kanunu, üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu (367) ile aynen kabul ederse cumhurbaşkanı bu kanunu halkoyuna sunabilecek.

Doğrudan veya cumhurbaşkanının iadesi üzerine, Meclis üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu (367) ile kabul edilen Anayasa değişikliğine ilişkin kanun veya gerekli görülen maddeleri, cumhurbaşkanı tarafından halkoyuna sunulabilecek.

Meclis tarafından üye tam sayısının beşte üçü (330) ile veya üçte ikisinden (367) az oyla kabul edilen Anayasa değişikliği hakkındaki kanun, cumhurbaşkanı tarafından Meclis'e iade edilmediği takdirde halkoyuna sunulmak üzere Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Halkoylamasına sunulmayan Anayasa değişikliğine ilişkin kanun veya ilgili maddeler Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Halkoyuna sunulan Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunların yürürlüğe girmesi için, halkoylamasında kullanılan geçerli oyların yarısından çoğunun kabul oyu olması gerekecek.

Meclis tarafından üye tam sayısının beşte üçü (330) ile veya üçte ikisinden (367) az oyla kabul edilen Anayasa değişikliği hakkındaki kanun, cumhurbaşkanı tarafından Meclis'e iade edilmediği takdirde halkoyuna sunulmak üzere Resmi Gazete'de yayımlanacak.

İlk tur oylama 6 Şubat'ta yapıldı

Üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasını öngören Anayasa değişiklik teklifinin 6 Şubat Çarşamba günü yapılan birinci tur oylamada, Anayasa değişiklik teklifinin maddeleri referandum sınırının üstünde oy almıştı.

Anayasa'nın 10'uncu maddesine ilişkin değişiklik teklifi, 401 oyla, 42'nci maddeye ilişkin değişiklik önerisi de 404 oyla kabul edilmişti.

AK Parti ve MHP'nin toplam 410 sandalye sahibi olduğu oturumda çok fire verilmemiş, DTP de bu iki partiye destek vermişti.
https://venace.yetkin-forum.com

Türban Meclisten Geçti
1 sayfadaki 1 sayfası